Research Seminar

2019 (26 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2019-12-0315:30 S2 054RS Bernhard Endtmayer Efficiency and reliability for the DWR method
2019-11-2615:30 S2 054RS Stefan Takacs Towards a p-robust convergence analysis for Isogeometric Tearing and Interconnecting (IETI) methods
2019-11-2113:45 S2 416-1RS Marco Zank Parabolic and Hyperbolic PDEs: Space-Time Variational Formulations and Their Discretisations
2019-11-1215:30 S2 054RS Huidong Yang Space-time finite element methods for parabolic optimal control problems
2019-11-0515:30 S2 054RS Michael Mandlmayr Semismooth* Newton Methods
2019-10-2215:30 S2 054RS Andreas Schafelner Adaptive Space-Time CFOSLS for Evolution Equations
2019-10-0815:30 S2 054RS Svetoslav Nakov FEM discretization and a-priori error estimates for power-law diffusion problems
2019-06-2515:30 S2 416-1RS Ludwig Mitter Optimal subspace correction methods for THB-splines
2019-06-1813:45 S2 416-1RS Rainer Schneckenleitner IETI-DP Solvers in Simulation and Optimization of Electrical Machines
2019-06-0416:30 S2 416-1RS Andreas Schafelner Space-Time Finite Element Methods for Parabolic Initial-Boundary Value Problems with Non-smooth Solutions
2019-06-0416:00 S2 416-1RS Daniel Jodlbauer Matrix-Free Multigrid for Phase-Field Fracture Problems
2019-06-0415:30 S2 416-1RS Bernhard Endtmayer Multigoal-oriened error control for optimal control problems
2019-05-2815:30 S2 416-1RS Clemens Hofreither A Unified View of Some Numerical Methods for Fractional Diffusion
2019-05-1415:30 S2 416-1RS Walter Zulehner On the construction of mixed formulations of elliptic problems
2019-05-0715:30 S2 416-1RS Svetoslav Nakov The Poisson-Boltzmann Equation: Analysis, A Posteriori Error Estimates and Applications
2019-04-3015:30 S2 416-1RS Stefan Takacs Robust multigrid methods based on non-standard approximation error estimates in Isogeometric Analysis
2019-04-0915:30 S2 416-1RS Martin Schwalsberger Practical implementation of a nodal auxiliary space correction for a spacetime-parallel method
2019-04-0215:30 S2 416-1RS Jarle Sogn Initial source recovery of the wave equation given internal boundary measurements
2019-03-2615:30 S2 416-1RS Clemens Hofreither Fast Solvers for Isogeometric Analysis based on Alternating Linear Schemes for Tucker Tensors
2019-03-1415:30 S2 416-1RS Dirk Pauly The Elasticity Complex
2019-03-0515:30 S2 416-1RS Johannes Kraus Parameter-Robust Convergence Analysis of Fixed-Stress Split Iterative Method for Multiple-Permeability Poroelasticity System
2019-02-0513:45 S2 416-2RS Sergey Repin Guaranteed error estimates for variational problems with free boundaries
2019-01-2915:30 S2 054RS Andreas Schafelner Space-Time Finite Element Solvers of Parabolic Evolution Problems with Non-smooth Solutions
2019-01-2215:30 S2 054RS Bernhard Endtmayer Multigoal-oriented error control for optimal control problems
2019-01-1515:30 S2 054RS Ludwig Mitter Local THB-Multigrid
2019-01-0815:30 S2 054RS Daniel Jodlbauer Matrix-Free Multigrid for Phase-Field Fracture Problems

2018 (30 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2018-11-2912:30 HF 9904RS Bjorn Fredrik Nielsen Laplacian preconditioning of elliptic PDEs: A priori estimates of all the eigenvalues
2018-11-2313:45 S2 416-1RS Eleni Theodosiou A Numerical Solution of the Heat Transfer Problem
2018-11-2015:30 S2 054RS Tim Haubold Symbolic evaluation of hp-FEM element matrices on simplices
2018-11-1315:30 S2 054RS Jarle Sogn Schur complement preconditioners for multiple saddle point problems and applications
2018-11-0813:45 S2 346RS Astrid Pechstein Mixed Finite Elements for large-strain electro-mechanics suitable for high aspect ratios
2018-10-3015:30 S2 054RS Martin Schwalsberger A Space-Time Parallel Multigrid Method for the Transient Eddy Current Equation
2018-10-1615:30 S2 054RS Tomáš Luber Algebraic approach to preconditioning in poroelasticity revisited
2018-10-0915:30 S2 054RS Monica Montardini Efficient preconditioning strategies in Isogeometric analysis
2018-10-0215:30 S2 054RS Svetlana Matculevich Guaranteed and computable bounds of approximation errors for the semi-discrete Biot problem
2018-07-1313:45 S2 416-2RS Giancarlo Sangalli Computationally efficient Isogeometric Analysis
2018-06-2616:15 S2 416-1RS Katharina Rafetseder A New Approach to Mixed Methods for Kirchhoff-Love Plates and Shells
2018-06-2615:30 S2 416-1RS Christoph Hofer Fast Multipatch Isogeometric Analysis Solvers
2018-06-2110:15 S2 416-1RS Monika Wolfmayr Fast Fourier transform based direct solvers for the Helmholtz and other problems
2018-06-1915:30 S2 416-1RS Lukas Burgholzer Predictive Control for Trucks
2018-06-1215:30 S2 416-1RS Alessandro Giust The Harmonic Balance method and its application in circuit and electromagnetic problems
2018-06-0515:30 S2 416-1RS Huidong Yang A Newton--Krylov--AMG Method For An Adaptive Space--Time Finite Element Discretization Of The Allen--Cahn Equation In 3D And 4D
2018-05-2915:30 S2 416-1RS Rainer Schneckenleitner Isogeometric Analysis based Simulation and Optimization - Applications to Electrical machines
2018-05-1515:30 S2 416-1RS Tomáš Luber Algebraic preconditioning for poroelasticity
2018-04-2415:30 S2 416-1RS Armin Fohler Shape Calculus for Multi-Domain Formulation of Elliptic Problems and its Application to Electrical Machines
2018-04-1016:15 S2 416-1RS Svetlana Matculevich Space-Time Adaptive Isogeometric Analysis of Parabolic Initial-Boundary Value Problem
2018-04-1015:30 S2 416-1RS Jarle Sogn Multigrid solvers for the biharmonic problem in IgA
2018-03-2016:15 S2 416-1RS Christoph Hofer Robust Parallel Solvers for discontinuous Galerkin Space-Time Isogeometric Analysis of Parabolic Evolution Problems
2018-03-2015:30 S2 416-1RS Stefan Takacs Robust solvers for Isogeometric Analysis
2018-03-0615:30 S2 416-1RS Johannes Kraus Conservative stable discretizations and parameter-robust preconditioners for three-field formulation of Biot’s consolidation model
2018-02-2311:00 S2 416-2RS Oleg Iliev Toward Exascale Computation of Uncertainty Quantification for Porous Media Flow Using Multilevel Monte Carlo
2018-02-0615:30 S2 416-1RS Felix Scholz Low-rank space-time decoupled isogeometric analysis for parabolic problems with varying coefficients
2018-01-3015:30 S2 416-1RS Rainer Schneckenleitner Space-time DPG methods
2018-01-2315:30 S2 416-1RS Jarle Sogn IGA: Multigrid method for the biharmonic problem
2018-01-1615:30 S2 416-1RS Huidong Yang Algebraic multigrid methods for an adaptive space-time finite element discretization of parabolic and coupled problems
2018-01-0915:30 S2 416-1RS Martin Schwalsberger An investigation of challenges for a time-parallel method

2017 (22 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2017-12-1215:30 S2 416-1RS Jay Gopalakrishnan An overview of DPG methods
2017-12-0515:30 S2 416-1RS Bernhard Endtmayer Goal-oriented error estimation and iteration errors estimates for p-Laplace problems
2017-11-2816:15 S2 416-1RS Rainer Schneckenleitner Isogeometrical Analysis based Shape Optimization
2017-11-2815:30 S2 416-1RS Andreas Schafelner Space-Time Finite Element Methods for Parabolic Initial-Boundary Problems
2017-11-2115:30 S2 416-1RS Svetoslav Nakov Functional a Posteriori Error Estimates for the Nonlinear Poisson-Boltzmann Equation
2017-11-0715:30 S2 416-1RS Martin Neumüller A Time-parallel Algorithm for Parabolic Evolution Equations
2017-10-1715:30 S2 416-1RS Stefan Takacs Robust approximation error estimates and multigrid solvers for isogeometric multi-patch discretizations
2017-10-1015:30 S2 416-1RS Thomas Wick Newton methods for solving fully monolithic phase-field quasi-static brittle fracture propagation
2017-06-2213:45 BA 9907RS Stephan Dempe Bilevel Optimization: Applications, Properties and Algorithms
2017-06-1315:30 S2 059RS Ludwig Mitter On Linearized Plate Theory and the Derivation and Justification of the Kirchhoff-Love and the Mindlin-Reissner Plate Bending Models
2017-06-1313:45 S2 059RS Olaf Steinbach A coercive space time finite element method for parabolic problems
2017-05-3016:15 S2 059RS Stefan Takacs Recent progress in Multigrid Methods for multi-patch IgA discretizations
2017-05-3015:30 S2 059RS Clemens Hofreither A Black-Box Algorithm for Fast Matrix Assembly in Isogeometric Analysis
2017-05-2315:30 S2 059RS Craig C. Douglas On Solving Large, Ill Conditioned Linear Systems
2017-05-0215:30 S2 059RS Ioannis Toulopoulos Stabilized finite element method for parabolic problems
2017-04-2515:30 S2 059RS Armin Fohler A posteriori Error Estimation for Adaptive Mesh-Refinement on Non-polygonal Domains
2017-03-2815:30 S2 059RS Svetlana Matculevich Functional a posteriori error estimates and adaptivity for IgA schemes
2017-03-2115:30 S2 059RS Bernhard Endtmayer Adaptive Mesh Refinement for Multiple Goal Functionals
2017-02-0910:15 S3 057RS Jiří V. Outrata On Cournot-Nash-Walras Equilibria and Their Computation
2017-01-3116:15 S2 059RS Jarle Sogn Robust preconditioners for optimality systems - an infinite-dimensional perspective
2017-01-3115:30 S2 059RS Christoph Hofer Exact and Inexact IETI-DP Solvers for Continuous and Discontinuous Galerkin IgA Equations
2017-01-1715:30 S2 059RS Ioannis Toulopoulos Multipatch space and space time IgA

2016 (26 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2016-12-1610:15 MT 327RS Thomas Wick Modeling and simulation of phase-field fracture
2016-11-2916:15 S2 059RS Katharina Rafetseder A decomposition result for Kirchhoff plate bending problems and associated discretization approaches
2016-11-2915:30 S2 059RS Daniel Jodlbauer Robust preconditioners for fluid-structure interaction problems
2016-11-2215:30 S2 059RS Stefan Takacs A robust multigrid method for Isogeometric Analysis
2016-11-1515:30 S2 059RS Maryam Khaksar Ghalati Discontinuous Galerkin method for time-domain Maxwell’s equations in anisotropic materials
2016-11-0411:00 S2 054RS Immanuel Anjam A Posteriori Error Equalities for Very Regular Approximations of the Diffusion Equation and the Heat Equation
2016-11-0410:15 S2 054RS Svetlana Matculevich A posteriori error estimates space-time in Isogeometric Analysis of parabolic problems
2016-10-2810:15 S2 054RS Monika Wolfmayr Two-sided bounds for cost functionals of time-periodic parabolic optimal control problems
2016-06-2813:45 S2 416RS Kundan Kumar Iterative techniques for coupled flow and mechanics problems in porous media
2016-06-2113:45 S2 059RS Stephen Edward Moore Nonstandard Discretization Strategies In Isogeometric Analysis of Partial Differential Equations
2016-06-0713:45 S2 059RS Clemens Hofreither Robust Multigrid for Isogeometric Analysis based on Subspace Correction
2016-05-3113:45 S2 059RS Peter Gangl Sensitivity-Based Topology and Shape Optimization for Electrical Machines subject to Nonlinear Magnetostatics
2016-05-2413:45 S2 059RS Lukas Failer Optimal Control of an unsteady Fluid-Structure Interaction Problem
2016-05-0313:45 S2 059RS Walter Zulehner A new approach to mixed methods for biharmonic problems in 2D and 3D and efficient solvers for the discretized problems
2016-04-1913:45 S2 059RS Ioannis Toulopoulos Numerical methods for power-law diffusion problems
2016-04-1213:45 S2 059RS Helmut Gfrerer On generalized differentiation and Lipschitzian properties of implicitely given multifunctions
2016-03-2215:30 S2 416-2RS Maria Korotyaeva The resolvent method for shear waves spectra calculation in 2D phononic crystals: dispersion equation, displacement and traction wave fields
2016-03-1515:30 S2 416-2RS Ludmil Zikatanov High order exponentially fitted discretizations for convection diffusion problems
2016-03-1415:30 S2 416-2RS Svetozar Margenov Large-Scale Scientific Computing: Applications and Theory
2016-03-0815:30 S2 Z74RS Svetoslav Nakov The Nonlinear Poisson-Boltzmann Equation: well-posedness analysis
2016-03-0313:45 S2 416-2RS Dirk Pauly Solenoidal and irrotational vector fields in $H^{-1}$ and related topics
2016-03-0116:30 S2 Z74RS Jarle Sogn Robust preconditioners for optimality systems using Isogeometric Analysis
2016-03-0116:00 S2 Z74RS Katharina Rafetseder A new mixed approach for discretizing Kirchhoff-Love plates
2016-03-0115:30 S2 Z74RS Christoph Hofer Dual-Primal Isogeometric Tearing and Interconnecting solvers
2016-01-2615:30 S2 059RS Steffen Weißer Reliable and efficient a posteriori error estimate for BEM-based FEM on polygonal meshes
2016-01-1915:30 S2 059RS Cristian-Silviu Radu On the Langer-Neumüller Problem of Estimating the Maximal Eigenvalue of Every Matrix in an Infinite Set

2015 (25 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2015-12-1515:30 S2 059RS Dieter Moser A multigrid perspective on PFASST
2015-12-0115:30 S2 059RS Martin Halla Hardy space infinite elements for time-harmonic guided elastic waves
2015-11-2415:30 S2 059RS Thomas Wick Coupling fluid-structure interaction with phase-field fracture: modeling and simulation
2015-11-1715:30 S2 059RS Clemens Hofreither Multigrid methods for Isogeometric Analysis (IGA)
2015-11-1015:30 S2 059RS Tamás Horváth Error Estimation for Adaptive Finite Element Methods
2015-11-0315:30 S2 059RS Matúš Benko An SQP method for Mathematical Programs with Vanishing Constraints
2015-10-2015:30 S2 059RS Stephen Edward Moore Space-Time Isogeometric Analysis of Parabolic Evolution Problems
2015-10-1315:30 S2 059RS Dirk Pauly Non-standard partial integration: implications to Maxwell and Korn inequalities - or: How one cannot apply the closed graph theorem!
2015-06-3015:30 S2 059RS Svetoslav Nakov The Nonlinear Poisson-Boltzmann Equation: well-posedness analysis and a posteriori error estimate
2015-06-1213:00 S2 059RS Volker Schulz A novel Steklov-Poincare type metric for optimization in shape spaces
2015-06-0215:30 S2 059RS Huidong Yang Algebraic multigrid based preconditioners for fluid-structure interaction and its related sub-problems
2015-05-1915:30 S2 059RS Katharina Rafetseder A new mixed variational formulation for Kirchhoff-Love plates by interpolation
2015-05-1215:30 S2 059RS Clemens Hofreither Multigrid Methods for Isogeometric Analysis with THB-splines
2015-05-0810:15 S3 047RS Jane Ye Necessary optimality conditions for optimal control problems with equilibrium constraints
2015-04-2816:10 S2 059RS Stephen Edward Moore On Space-Time Isogeometric Analysis
2015-04-2815:30 S2 059RS Martin Neumüller On space-time formulations
2015-04-2113:45 S2 059RS Ioannis Toulopoulos Isogeometric Analysis on non-matching interface subdivisions
2015-04-1415:30 S2 059RS Angelos Mantzaflaris Low rank tensor approximation in IgA matrix generation
2015-03-2413:45 S2 059RS Christoph Hofer IsogEometric Tearing and Interconnecting (IETI)
2015-03-2013:45 S2 044RS Qingguo Hong Uniformly stable discontinuous Galerkin discretization and robust iterative solution methods for the Brinkman problem
2015-03-0315:30 S2 059RS Lisa Groiss Optimale Kontrollprobleme mit parabolischer Nebenbedingung
2015-01-2715:30 S2 059RS Huidong Yang Robust and efficient solvers for fluid-structure-interaction and high order finite element equations
2015-01-2015:30 S2 059RS Thomas Wick A partition-of-unity-based variational localization of the dual-weighted residual estimator
2015-01-1315:30 S2 059RS Stefan Takacs Isogeometric Analysis: Approximation properties for B-splines with maximal smoothness
2015-01-0813:45 S3 057RS Katharina Hofer hp-FEM for distributed optimal control problems

2014 (24 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2014-12-1615:30 S2 059RS Elias Karabelas Application of Space-Time Methods to Cardiac Electromechanics
2014-12-1115:30 S2 219RS Stefan Frei A fully Eulerian approach for fluid-structure interaction problems
2014-12-0915:30 S2 059RS Peter Gangl Sensitivity-Based Topology and Shape Optimization for Electrical Machines
2014-12-0215:30 S2 059RS Armin Fohler Construction of an Euler-Predictor for Parametrized Problems in the Framework of Rotating Electrical Machines
2014-11-2515:30 S2 059RS Andreas Thalhammer Analysis of the Minimal Compliance Problem and Related Filters
2014-11-1115:30 S2 059RS Lorenz John Singularities and pollution in case of re-entrant corners
2014-11-0415:30 S2 059RS Jarle Sogn Isogeometric Analysis using a divergence preserving discretization
2014-10-2815:30 S2 059RS Olli Mali Functional a posteriori error estimates for optimal control problems with elliptic constraints
2014-10-2115:30 S2 059RS Clemens Hofreither Isogeometric Analysis for Nonlinear Dynamics of Timoshenko Beams
2014-06-2415:30 S2 059RS Clemens Hofreither Towards efficient geometric multigrid for isogeometric analysis
2014-06-1715:30 S2 059RS Christian Großbötzl Efficient solvers for a mixed formulation of a biharmonic problem
2014-06-0315:30 S2 059RS Claudia Mühlberger Determining Optical Flow
2014-05-2716:00 S2 059RS Katharina Rafetseder Isogeometric Shape Optimization
2014-05-2715:30 S2 059RS Stephen Edward Moore Discontinuous Galerkin Isogeometric Analysis for Elliptic PDEs on Surfaces
2014-05-2015:30 S2 059RS Wolfgang Krendl The Herrmann-Johnson Method for Biharmonic Problems: Mapping Properties and Preconditioning
2014-05-0615:30 S2 059RS Matúš Benko Numerical Methods for Disjunctive Programming
2014-04-0115:30 S2 059RS Manuela Redl Stokes-Darcy Coupling
2014-03-2515:30 S2 059RS Martin Neumüller A parallel space-time multigrid solver for the Navier-Stokes equations
2014-03-1815:30 S2 059RS Ioannis Toulopoulos Isogeometric Analysis Discontinuous Galerkin discretizations for elliptic problems with discontinuous coefficients
2014-02-1113:45 S3 057RS Diethard Klatte Regularity of solution mappings in nonlinear optimization
2014-01-2813:45 S2 059RS Nadir Bayramov AMLI-cycle multigrid for non-symmetric linear systems with M-matrices
2014-01-2113:45 S2 059RS Stephen Edward Moore Discontinuous Galerkin Isogeometric Analysis of Diffusion Problems on Surfaces
2014-01-1413:45 S2 059RS Peter Gangl Design Optimization of Electric Machines Using Shape Optimization and Sensitivity-Based Topology Optimization
2014-01-0713:45 S2 059RS Armin Fohler Nitsche-type Mortaring for Simulation of Electrical Machines

2013 (26 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2013-12-1713:45 S2 059RS Johannes Kraus Auxiliary space multigrid based on domain decomposition
2013-12-1013:45 S2 059RS Clemens Pechstein Modern domain decomposition solvers: BDDC, deluxe scaling, and an algebraic approach
2013-12-0313:45 S2 059RS Stefan Takacs All-at-once multigrid methods for Poisson and Stokes control problems
2013-11-2613:45 S2 059RS Rostislav Hrtus Inverse problems and applications
2013-11-1915:30 S2 059RS Thomas Wick Adaptive Finite Elements for Fluid-Structure Interaction in ALE and Fully Eulerian Coordinates
2013-11-1213:45 S2 059RS Roman Andreev What is wrong with Runge-Kutta time-stepping schemes?
2013-11-0513:45 S2 059RS Dirk Pauly On an optimal control problem for a magnetic field
2013-10-2913:45 S2 059RS Satyendra K. Tomar Guaranteed and sharp a posteriori error estimates in isogeometric analysis
2013-10-1515:30 S2 059RS Martin Neumüller Space-time methods and fast solvers
2013-10-0815:30 S2 059RS Jarle Sogn Nitsche based methods for unfitted meshes for the Brinkman problem
2013-06-1815:30 S2 059RS Wolfgang Krendl An Efficient Robust Solver for Optimal Control Problems for the Stokes Equations in the Time-Harmonic Case
2013-06-0515:30 S2 059RS Krishan Gahalaut Algebraic multilevel iteration method for isogeometric discretization
2013-06-0415:30 S2 059RS Ioannis Toulopoulos Devising Discontinuous Galerkin Finite Element Methods on Realistic Flow Problems
2013-05-2815:30 S2 059RS Armin Fohler Nitsche-type Mortaring - An Alternative Hybrid-DG Approach
2013-05-1415:30 S2 059RS Christian Großbötzl Primal variational formulation for the Kirchhoff plate
2013-05-0715:30 S2 059RS Stephen Edward Moore Discontinuous Galerkin Isogeometric Analysis for Elliptic PDEs on Manifolds
2013-04-3015:30 S2 059RS Clemens Hofreither Experimental results on multigrid methods for isogeometric analysis
2013-04-2616:00 S2 059RS Ajeeb ur Rehman Junejo Finite Element Method for Optimal Control of Elliptic Partial Differential Equations
2013-04-1615:30 S2 059RS Doris Schuhmann On a class of aggregation-based algebraic multigrid methods
2013-04-0916:30 S2 059RS Monika Wolfmayr Robust multilevel preconditioning for heterogeneous reaction-diffusion problems
2013-04-0916:00 S2 059RS Wolfgang Krendl An Efficient Robust Solver for Optimal Control Problems for the Stokes Equations in the Time-Harmonic Case
2013-04-0915:30 S2 059RS Nadir Bayramov Finite element methods for transient convection-diffusion equations with small diffusion
2013-03-1915:30 S2 059RS Jiří V. Outrata On generalized derivatives of solution maps in a class of parameterized equilibrium problems with conic constraints
2013-01-2915:30 S2 059RS Satyendra K. Tomar Algebraic multilevel preconditioning in $H(\Omega,\mathrm{curl})$
2013-01-2215:30 S2 059RS Monika Wolfmayr Multiharmonic Finite Element Analysis of a Time-Periodic Parabolic Optimal Control Problem
2013-01-1515:30 S2 059RS Walter Zulehner On Mixed Methods for Biharmonic Problems on Polygonal Domains

2012 (11 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2012-12-1815:30 S2 059RS Sergej Rjasanow Radial basis functions with applications to solid mechanics
2012-12-1115:30 S2 059RS Qingguo Hong Stable Discretizations for Non-Newtonion Flow Models
2012-12-0415:30 S2 059RS Ivan Georgiev Preconditioning of discontinuous Galerkin approximations of elliptic problems with jumps in the coefficients
2012-10-3016:00 S2 059RS Krishan Gahalaut Isogeometric Methods for Elliptic Partial Differential Equations: Condition number Estimates; Fast iterative solvers
2012-10-2315:30 S2 059RS Nadir Bayramov Convection-diffusion equations with small diffusion and approaches for their solution
2012-10-1613:45 S2 059RS Valeria Simoncini Model-assisted effective large scale matrix computations
2012-10-0115:30 S2 416RS Vadim Korneev Fast domain decomposition solvers for discrete problems with chaotically sub-domain wise variable orthotropism
2012-07-2415:30 MT 132RS Naveed Ahmed Numerical studies of Galerkin-type time discretizations applied to transient convection-diffusion-reaction equations
2012-06-1215:30 S2 416RS Ludmil Zikatanov Efficient iterative solvers, coarse spaces and optimal preconditioning
2012-06-0515:30 S2 059RS Ivan Georgiev Semi-coarsening multilevel method for nonconforming bilinear discretizations
2012-05-2215:30 S2 059RS Angelos Mantzaflaris Assembling mass and stiffness matrices for isogeometric solving

2011 (10 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2011-04-1216:00 HS 14RS Stefan Takacs Using Symbolic Methods to Analyze Convergence Properties of Multigrid Methods
2011-04-1215:30 HS 14RS Markus Kollmann A Robust Preconditioner for Distributed Optimal Control for Stokes Flow
2011-04-0515:30 HS 14RS Petra Neudorfer Modelling, numerical simulation and sensitivity analysis of a hydraulic circuit
2011-03-2916:00 HS 14RS Erwin Karer Subspace correction method for a locking-free finite element approximation of the linear elasticity equations
2011-03-2915:30 HS 14RS Maria Lymbery On the Robustness of Two-level Methods for FEM Anisotropic Elliptic Problems
2011-03-1515:30 HS 14RS Michael Kolmbauer The Multiharmonic Finite Element Method for Simulation and Control of Eddy Current Problems
2011-03-0815:30 HS 14RS Clemens Pechstein A guide to function spaces, traces, and finite elements related to Maxwell's equation
2011-01-1816:00 P 004RS Walter Zulehner Nonstandard Norms and Robust Estimates for Saddle Point Problems
2011-01-1815:30 P 004RS Markus Kollmann A Robust Preconditioner for Distributed Optimal Control for Stokes Flow
2011-01-1414:30 K 153CRS Zohar Yosibash Simulating the mechanical response of artery walls by high order finite elements

2010 (19 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2010-12-1415:30 P 004RS Ludmil Zikatanov Energy minimizing coarse spaces with functional constraints
2010-12-0715:30 P 004RS Jörg Willems Robust Additive Schwarz Preconditioners for Abstract Symmetric Positive Definite Operators
2010-11-2513:45 BA 9911RS Muhammad Yussouf Boundary element methods for Stokes Dirichlet control problems
2010-11-2315:30 P 004RS Johannes Kraus Algebraic multilevel preconditioner for the graph Laplacian based on matching of graphs
2010-11-1615:30 P 004RS Elisabeth Frank Subdomain finder for mesh generation
2010-11-1013:45 HF 136RS Martin Purrucker Fast hp-FEM-solvers for mixed problems arising from the hp-FEM-discretization of the Stokes equation
2010-10-1215:30 P 004RS Gerhard Unger A boundary element method for Laplacian eigenvalue problems
2010-06-2915:30 HS 13RS Erwin Karer Auxiliary space preconditioner for a locking-free finite element approximation of the linear elasticity equations
2010-05-1815:30 HF 136RS Sven Beuchler Boundary concentrated finite elements for optimal boundary control problems of elliptic PDEs
2010-04-2715:30 HS 13RS Martin Purrucker Fast hp-FEM-solvers for the Stokes problem
2010-04-2013:45 BA 9910RS Norio Takahashi Abgesagt! Optimal Design and Modeling of Magnetic Devices and Related Topics
2010-04-1315:30 HS 13RS Naresh Chadha Adaptive mesh construction for a class of singularly perturbed differential equations
2010-03-2609:00 BA 9908RS Peter Bastian Generic implementation of finite element methods in the Distributed and Unified Numerics Environment (DUNE)
2010-03-1615:30 HS 13RS Clemens Pechstein Weighted Poincaré inequalities and applications in domain decomposition
2010-01-2616:15 P 215RS Aditya Kaushik Uniformly convergent difference schemes for singularly perturbed differential equations
2010-01-2615:30 P 215RS Krishan Gahalaut Exploiting sparsity in Jacobian computation using graph coloring
2010-01-1916:15 P 215RS Stefan Mühlböck Homotopy Methods for Nonlinear Magnetostatics
2010-01-1915:30 P 215RS Markus Kollmann Sensitivity Analysis: The Direct and Adjoint Method
2010-01-1215:30 P 215RS Michael Kolmbauer DPG for Convective Problems II

2009 (28 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2009-12-1515:30 P 215RS Clemens Hofreither DPG for Convective Problems I
2009-12-0115:30 P 215RS Erwin Karer Auxiliary space preconditioner for almost incompressible elasticity problems
2009-11-2516:30 MT 128RS Olaf Steinbach Dirichlet Control Problems: Analysis and Numerics
2009-11-2515:30 MT 128RS Gerhard Unger Analysis of Boundary Element Methods for Eigenvalue Problems
2009-11-2415:30 P 215RS Martin Purrucker Fast hp-solvers for quadrilateral and hexahedral elements with applications to the Poisson and Stokes problem
2009-11-1715:30 P 215RS Rainer Haas Simulation of nonlinear wave propagation in circular hydraulic pipes
2009-11-0315:30 P 215RS Michael Kolmbauer A Multiharmonic Solver for Nonlinear Parabolic Problems
2009-10-2715:30 P 215RS Clemens Pechstein Explicit constants in Poincaré’s inequality, Sobolev extensions, and relations to boundary integral operators
2009-10-2713:45 T 112RS Clemens Hofreither Boundary Element based Trefftz Methods for Potential Problems
2009-06-1615:30 K 034DRS Ivan Georgiev Multilevel preconditioning of 3D pure displacement elasticity problems
2009-06-0915:30 MZ 005BRS Stefan Takacs Multigrid Methods for Elliptic Optimal Control Problems with Neumann Boundary Control
2009-05-2617:30 MZ 005BRS Erwin Karer Algebraic Multigrid for Problems in Linear Elasticity discretized by DG methods
2009-05-2616:15 MZ 005BRS Huidong Yang Numerical simulation of fluid-structure interaction problems on hybrid meshes with algebraic multigrid methods
2009-05-2615:45 HS 14RS Ulrike Schwarzmair Isogeometric analysis
2009-05-1918:15 K 034DRS Monika Kowalska A black box method for shape optimization
2009-05-1915:30 K 034DRS Elisabeth Frank Shape optimization with shape derivatives
2009-05-1213:45 HS 14RS Helmut Gfrerer Generalized penalty methods for convex optimization problems with pointwise inequality constraints
2009-05-0515:30 HF 136RS Daniel Wachsmuth Error estimates for finite element approximation of optimal control problems
2009-04-2815:30 MZ 005BRS Martin Purrucker Fast hp-solvers for quadrilateral and hexahedral elements
2009-04-2215:30 T 212RS Michael Kolmbauer A preconditioned GMRes method for non-SPD problems
2009-04-2115:30 K 223BRS Markus Windisch A BETI approach for the Helmholtz problem
2009-04-2113:45 HS 14RS Peter Gruber Adaptive Strategies for hp-FEM in Elastoplasticity
2009-03-3115:30 K 001ARS Sergey Nepomnyashikh Domain Decomposition Methods for Parabolic Problems with Jumps in the Coefficients
2009-03-3113:45 HS 14RS Massimo Fornasier Introduction to TV Minimization III
2009-03-2415:30 K 034DRS Massimo Fornasier Introduction to TV Minimization II
2009-03-2413:45 HS 14RS Massimo Fornasier Introduction to TV Minimization I
2009-01-2016:00 MZ 005ARS Astrid Pechstein A New Family of Mixed Finite Elements for Elasticity
2009-01-2015:30 MZ 005ARS Clemens Pechstein Finite and Boundary Element Tearing and Interconnecting Methods for Multiscale Elliptic Partial Differential Equations

2008 (18 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2008-12-1913:45 HF 136RS Manfred Liebmann Algebraic Multigrid Methods on Graphics Processing Units
2008-12-1913:00 HF 136RS Gundolf Haase A parallelization approach for Solving Elliptic PDEs
2008-12-1213:00 HF 136RS Sven Beuchler Direct Field Problems: Sparse high-order shape functions for $H$(curl) and $H$(div)
2008-12-0915:30 MZ 005ARS Nikolaj Popov Towards Automation of Algorithm Validation
2008-12-0210:15 HF 136RS Boris N. Khoromskij Lectures on Tensor Approximation Methods for Integral-Differential Equations in $R^d$
2008-11-2613:00 HF 9901RS Ivan Georgiev Preconditioning of rotated bilinear non-conforming FEM systems
2008-11-1115:30 MZ 005ARS Johannes Kraus Multilevel preconditioning in H(div) and applications to a posteriori error estimates for discontinuous Galerkin approximations
2008-11-0415:30 MZ 005ARS Ludmil Zikatanov Subspace Correction Methods for discontinuous Galerkin approximations
2008-10-1415:30 MZ 005ARS Huidong Yang Newton iterative method on Steklov-Poincare operators for fluid-structure interaction problem
2008-06-1715:30 T 1010RS Huidong Yang An algebraic multigrid (AMG) solver for a finite element (FEM) discretization of the Stokes/Navier-Stokes system on hybrid meshes and its parallelization
2008-06-0315:30 T 1010RS Vadim Korneev Simple and efficient a posteriori error estimators
2008-05-2915:30 HS 11RS René Simon A Multigrid Solver for Saddle Point Problems in PDE-Constrained Optimization
2008-05-2715:30 T 1010RS Olof B. Widlund Accomodating Irregular Subdomains in Domain Decomposition Theory
2008-04-0115:30 T 1010RS Philipp Laaber Numerical Simulation of a Three-dimensional Bingham Fluid Flow
2008-03-1115:30 T 1010RS Stefan Reitzinger Algebraische Mehrgitter Verfahren für die Numerische Simulation der Maxwell Gleichungen
2008-03-0516:15 HF 136RS Chokri Chniti A matching of singularities in domain decomposition methods for reaction diffusion problems
2008-03-0513:00 HF 136RS Sven Beuchler High order FEM-shape functions and solvers
2008-01-2215:30 HF 136RS Satyendra K. Tomar A posteriori error estimates for nonconforming approximation of elliptic problems based on Helmholtz type decomposition of the error

2007 (19 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2007-12-1815:30 HF 136RS Paul Ledger Finite Elements in Electromagnetics - Subtleties in Discretisation
2007-10-1616:10 T 1010RS Sean Buckeridge Multigrid On A Sphere
2007-10-1615:30 T 1010RS Richard Norton Convergence analysis of planewave expansion for band gap computations in photonic crystal fibres
2007-07-2709:00 HF 136RS Michael Kuhn Challenges in Simulation and Design of Optical Systems
2007-07-1015:30 HF 136RS Martin Schanz Time Domain Boundary Element Method: Galerkin Formulation, Coupling, and Perspectives
2007-06-1315:30 HF 136RS Chokri Chniti Improved interface condition for 2D DomainDecomposition with corner
2007-05-1515:30 HF 136RS Wolfgang Hackbusch Evaluation of convolution integrals involving locally refined hp-Functions
2007-04-2514:00 HF 136RS Ivan Georgiev Iterative methods for non-conforming finite elements
2007-04-2415:30 HF 136RS Sven Beuchler Fast tensor product solvers for hp-FEM using hexahedral elements
2007-04-1810:15 HF 136RS Tino Eibner Boundary concentrated and adaptive $hp$-FEM
2007-04-1715:30 HF 136RS Nagaiah Chamakuri Adaptive Numerical Simulation of Reaction-Diffusion Systems
2007-03-2015:30 T 1010RS Veronika Pillwein Applications of Computer Algebra Methods for High Order Finite Elements
2007-02-2015:30 HF 136RS Dalibor Lukáš Optimal control, topology and shape design using multigrid and augmented Lagrangians
2007-01-3015:30 T 1010RS Satyendra K. Tomar A multilevel method for discontinuous Galerkin approximation of three-dimensional anisotropic elliptic problems
2007-01-2613:00 HF 136RS Arnd Meyer FEM for Large Deformations & Error Estimation
2007-01-2315:30 T 1010RS René Simon On Schwarz-type smoothers for saddle point problems with applications to PDE-constrained optimization problems
2007-01-1615:30 T 1010RS Marion Lackner Numerical Solution of Differential-Algebraic Equations with Application in the Simulation of Cooling Systems
2007-01-1115:00 HF 136RS Uzzal Binit Bala Hybrid Numerical Simulation of Electrostatic Force Microscopes Considering Charge Distribution
2007-01-0915:30 T 1010RS Astrid Pechstein Tangential Continuous Displacement and Normal-Normal Continuous Stress Mixed Finite Elements for Linear Elasticity

2006 (23 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2006-12-2115:30 HF 136RS Robert Scheichl Domain Decomposition for Multiscale PDEs
2006-12-1913:45 HF 136RS Manfred Liebmann The Parallel Toolbox: Design and Applications
2006-12-1215:30 T 1010RS Vadim Korneev Interface Schur complement preconditioning for piece wise orthotropic discretizations with high aspect ratios
2006-12-0515:30 HF 136RS Christian Wieners SQP methods for incremental plasticity
2006-11-2815:30 T 1010RS Peter Gruber Solution of Elastoplastic Problems by a Newton-like Method Utilizing Slanting Functions
2006-11-2115:30 T 1010RS Wael Elleithy Adaptive FEM-BEM Coupling for Elasto-Plastic Analysis
2006-11-0715:30 T 1010RS Sven Beuchler Overlapping DD preconditioners for degenerated problems
2006-10-2415:30 T 1010RS David Pusch Sparse approximations on polygonal meshes based on boundary element domain decomposition techniques
2006-10-1715:30 T 1010RS Clemens Pechstein FETI/BETI domain decomposition solvers for nonlinear problems in (un)bounded domains
2006-10-1015:30 T 1010RS Huidong Yang MINI-element Approximation of Stokes Sytems on Hybrid Meshes
2006-07-1316:30 HF 9901RS David Pusch Miniworkshop on "Analysis of Boundary Integral Equations and Boundary Element Methods" - A Boundary Element Based Finite Element Method on Polyhedral Meshes in 2D and 3D
2006-07-1315:45 HF 9901RS Günther Of Miniworkshop on "Analysis of Boundary Integral Equations and Boundary Element Methods" - Solving BETI systems
2006-07-1315:00 HF 9901RS Ernst P. Stephan Miniworkshop on "Analysis of Boundary Integral Equations and Boundary Element Methods" - FE/BE-Kopplung bei Zerspanprozessen
2006-07-1313:00 HF 9901RS Reinhold Schneider Miniworkshop on "Analysis of Boundary Integral Equations and Boundary Element Methods" - Convergence Analysis of Coupled Clusters for the Solution of the Schrödinger Equation
2006-07-1311:00 HF 9901RS M. Costabel Miniworkshop on "Analysis of Boundary Integral Equations and Boundary Element Methods" - Energieabschätzungen für Doppelschichtpotentiale
2006-07-1309:00 HF 9901RS Vladimir Maz'ya Miniworkshop on "Analysis of Boundary Integral Equations and Boundary Element Methods" - Higher regularity in the layer potential theory
2006-06-0713:45 HF 9901RS Wolfgang Hackbusch Efficient evaluation of coalescence integrals in population balance models
2006-06-0113:00 HF 136RS Satyendra K. Tomar Functional aposteriori error estimates for discontinuous Galerkin method
2006-05-3116:30 HF 136RS Marco Discacciati Multiphysic problems and domain decomposition methods
2006-05-3015:30 T 1010RS Johannes Kraus Multilevel preconditioning of elliptic problems discretized by a class of discontinuous Galerkin methods
2006-05-2413:45 HF 136RS Klaus Gärtner Parallel LU-decomposition techniques for sparse matrices, present status of PARDISO
2006-05-2315:30 T 1010RS Jan Valdman Functional a posteriori error estimates for problems with nonlinear boundary conditions
2006-01-2015:30 HF 136RS Olaf Steinbach Stabilisierte Randintegralgleichungen für die Helmholtzgleichung

2005 (13 talks)

DatumZeit OrtSerie
all
Vortrag vonTitel
2005-09-0514:00 HF 136RS Andrew Knyazev Locally Optimal Block Preconditioned Conjugate Gradient method
2005-09-0111:00 HF 9904RS Andrea Cangiani Stabilized FEM's and residual-free bubbles for convection diffusion problems: anisotropic meshes and adaptivity
2005-08-0114:00 HF 9904RS Michael Hintermüller Semismooth Newton Methods: Theory, Numerics, and Applications
2005-07-1413:00 HF 136RS Satyendra K. Tomar A study of discontinuous Galerkin methods for water waves simulation
2005-06-1413:45 T 1010RS Maria Rechberger Eigenvalue problems on unbounded domains
2005-05-3113:45 T 1010RS Sven Beuchler New shape functions for triangular $p$-FEM using integrated Jacobi polynomials
2005-04-2115:30 HF 136RS Alfio Borzì Space-time multigrid methods for solving unsteady optimal control problems
2005-04-1314:00 HF 136RS Martin Ludwig Fast and iterative solution techniques for PEEC modeling in automotive EMC simulation
2005-04-1115:30 HF 136RS Ronan Perrussel Compatible coarse nodal and edge elements through energy functionals
2005-03-1415:30 HF 136RS Manfred Liebmann Numerics and Visualization on Mobile Devices
2005-03-1415:30 HF 136RS Dirk Langemann Numerische Simulation der Deformation und Bewegung eines Wassertropfens im elektrischen Feld
2005-03-0213:45 HF 136RS Vera Nübel Eine $rp$-adaptive Finite-Element-Diskretisierung für physikalisch nichtlineare Probleme
2005-03-0115:30 HF 136RS Sergej Rjasanow The Boltzmann equation. Theory and Numerics